2016 International Emmy Awards Albums

 • Winners PRESS ROOM PHOTOS
 • AWARDS GALA PHOTOS
 • RED CARPET PHOTOS
              AWARDS PHOTOS   Follow us on Twitter, Facebook and Instagram for updates and more photos




              4TH INTERNATIONAL EMMY KIDS AWARDS @MIPTV - APRIL 5, 2016




                  43rd International EMMY® AWARDS GALA - NOVEMBER 21, 2015






                          2015 International EMMY® News & CURRENT AFFAIRS AWARDS



                              2015 International DIGITAL EMMY® AWARDS @MIPTV



                                  THIRD International EMMY® KIDS AWARDS



                                      2014 International EMMY® AWARDS GALA

                                              SECOND INTERNATIONAL EMMY KIDS AWARDS VIDEOS
                                              Click here for acceptance speeches and red carpet highlights from the Second International Emmy® Kids Awards along with additional photos from the Nominee Medal Ceremony.


                                              2014 International EMMY® News & Current Affairs Nominee Medal Ceremony
                                              and September Board & Members MEETING - September 30, 2014, New York


                                                  NINTH International DIGITAL Emmy® Awards - APRIL 7, 2014, Cannes


                                                      SECOND International Emmy® KIDS Awards - FEBRUARY 10, 2014, NEW YORK



                                                          41st International Emmy® Awards GALA - NOVEMBER 25, 2013, NEW YORK




                                                              2013 International DIGITAL Emmy® Awards @MIPTV - April 8, 2013, Cannes

                                                              • Anthony E. Zuiker, creator of the CSI franchise, 2013 Pioneer Prize recipient on the Red Carpet at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • 2013 International Digital Emmy Winner Non-Fiction, Entertainment Experience (The Netherlands), presented by Caterina Murino at the 2013 International Digital EmmyR Awards @Miptv

                                                              • 2013 International Digital Emmy Winner Children & Young People, dirtgirlworld...dig it all (Australia), presented by Gene Simmons at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • 2013 International Digital Emmy Winner Fiction, Guidestones (Canada), presented by Clotilde Courau & Christophe Lambert at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Anthony E. Zuiker, 2013 Pioneer Prize recipient with Academy President Bruce L. Paisner

                                                              • Academy President & CEO Bruce L. Paisner with Reed MIDEM's Paul Zilk at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Presenter Gene Simmons on the Red Carpet at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • The Odyssey's Caterina Murino on the Red Carpet at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Presenters Christophe Lambert and Clotilde Courau on the Red Carpet at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Christophe Lambert on the Red Carpet at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Da Vinci's Demons on the Red Carpet at the 2013 Miptv Opening/International Digital Emmy® Awards

                                                              • Felix Baumgartner on the Red Carpet of the 2013 Miptv Opening Party and International Digital Emmy® Awards

                                                              • Reed MIDEM's Paul Zilk welcomes the show at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Presenters Christophe Lambert and Clotilde Courau on stage at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • Presenter Gene Simmons on stage at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • The Odyssey's Caterina Murino on on stage at the 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv

                                                              • The Red Carpet at the 2013 Miptv Opening Party/International Digital Emmy® Awards

                                                              • Fireworks at the 2013 Miptv Opening Party/International Digital Emmy® Awards

                                                              • Anthony E. Zuiker, 2013 Pioneer Prize recepient
                                                              • Winner Non-Fiction, Entertainment Experience
                                                              • Winner Children & Young People, dirtgirlworld...
                                                              • Winner Digital: Fiction, Guidestones
                                                              • 2013 International Digital Emmy® Awards @Miptv
                                                              • Bruce L. Paisner and Paul Zilk
                                                              • Presenter Gene Simmons on the Red Carpet
                                                              • Caterina Murino on the Red Carpet
                                                              • Presenters Christophe Lambert and Clotilde Courau
                                                              • Christophe Lambert on the Red Carpet
                                                              • Da Vinci's Demons on the Red Carpet
                                                              • Felix Baumgartner on the Red Carpet
                                                              • Reed MIDEM's Paul Zilk
                                                              • Presenters Christophe Lambert and Clotilde Courau
                                                              • Presenter Gene Simmons
                                                              • Presenter Caterina Murino
                                                              • The Red Carpet at the Martinez
                                                              • Fireworks



                                                              1st International Emmy® KIDS Awards - February 8, 2013, New York

                                                              • Heatwave and Firefighter Glover at the 1st International Emmy® Kids Awards

                                                              • Eddie Izzard presents the Emmy® for Kids: Series to Hiroki Hayashi - Junior High Diaries: Harmony of Two (Japan)

                                                              • The 1st International Emmy® Awards Winners. Energy Survival (Norway), The Amazing World of Gumball (UK), Lost Christmas (UK), Newsround - My Autism and Me (UK), El Jardin de Clarilú (Argentina) and Junior High School Diaries: Harmony of Two (Japan)

                                                              • Vanessa Morgan with winners of Kids: Non-Scripted Entertainment - Energy Survival

                                                              • Winner of Kids: Animation
                                                                The Amazing World of Gumball (UK)
                                                                Machael Carrington with Heatwave & Firefighter Glover

                                                              • Winner of Kids: Non-Scripted Entertainment
                                                                Energy Survival (Norway)
                                                                Arild Halvorsen & Rune Saetersol with presenter Ylva Hallen

                                                              • Winner of Kids: Series
                                                                Junior High Diaries: Harmony of Two (Japan)
                                                                Hiroki Hayashi & Tsukagoshi Ryota

                                                              • Winner of Kids: TV Movie/Mini-Series
                                                                Lost Christmas (UK)
                                                                Elliot Jenkins, John Hay & Eddie Izzard with presenter Vanessa Morgan

                                                              • Winner of Kids: Preschool
                                                                El Jardin de Clarilú (Argentina)
                                                                Cecilia Mendonca & Maria Laura Moure with presenter Sam Moran

                                                              • Winner of Kids: Factual
                                                                Newsround - My Autism & Me (UK)
                                                                Kay Benbow

                                                              • Sam Moran presents the 1st International Emmy® Kids: Preschool award to El Jardín de Clarilú's Maria Laura Moure

                                                              • Lost Christmas' Elliot Jenkins accepting the International Emmy® Award for Kids: TV Movie/Mini-Series

                                                              • Energy Survival wins the International Emmy Award for Kids: Non-Scripted Entertainment

                                                              • Presenter Jakob Stegelmann on the purple carpet with DR TV's Kristine Vinderskov

                                                              • Ylva Hallen, Presenter of Kids: Non-Scripted Entertainment onstage with her puppet

                                                              • The New York Children's Chorus opening the show with "Consider Yourself"

                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner

                                                              • The Amazing World of Gumball (UK), Kids: Animation Nominee & Winner

                                                              • Ask Lara (Spain), Kids: Animation Nominee

                                                              • The Jungle Bunch (France), Kids: Animation Nominee

                                                              • Cloudbread (South Korea), Kids: Preschool Nominee

                                                              • El Jardín de Clarilú (Argentina), Kids: Preschool Nominee & Winner

                                                              • Lesekorpset (The Reading Band) (Norway), Kids: Preschool Nominee

                                                              • Octonauts (UK), Kids: Preschool Nominee

                                                              • Christmas Special: The Dreaming Orchestra's 180 Days (South Korea), Kids: Factual Nominee & Winner

                                                              • KRO's Coming Out (The Netherlands), Kids: Factual Nominee

                                                              • Newsround - My Autism and Me (UK), Nominee Kids Factual with Octonauts (UK), Kids: Preschool Nominee

                                                              • Truth Lies (Argentina), Kids: Factual Nominee

                                                              • Energy Survival (Norway), Kids: Non-Scripted Entertainment Nominee & Winner

                                                              • In Real Life (Canada), Kids: Non-Scripted Entertainment Nominee

                                                              • Wittaya Subprayuth (Thailand), Kids: Non-Scripted Entertainment Nominee

                                                              • Julie and the Phantoms (Brazil), Kids: Series Nominee

                                                              • Junior High School Diaries: Harmony of Two (Japan), Kids: Series Nominee & Winner

                                                              • Stikk! (Leave Me Alone) (Norway), Kids: Series Nominee

                                                              • Fairy tales on TV "Gimbap" (South Korea), Kids: TV Movie/Mini-Series Nominee

                                                              • Lost Christmas (UK), Kids: TV Movie/Mini-Series Nominee & Winner

                                                              • The Star Talers (Die Sterntaler) (Germany), Kids: TV Movie/Mini-Series Nominee

                                                              • The strongest man in Holland (The Netherlands), Kids: TV Movie/Mini-Series Nominee

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • International Emmy® Kids Awards Nominee Medal Ceremony at Hearst Tower, Feb 8, 2013

                                                              • Heatwave and Firefighter Glover
                                                              • Eddie Izzard presents the Emmy® for Kids: Series
                                                              • The 1st International Emmy® Awards Winners
                                                              • Vanessa Morgan with winners of Non-Scripted..
                                                              • Winner of Kids: Animation
                                                              • Winner of Kids: Non-Scripted Entertainment
                                                              • Winner of Kids: Series
                                                              • Winner of Kids: TV Movie/Mini-Series
                                                              • Winner of Kids: Preschool
                                                              • Winners of Kids: Factual
                                                              • Sam Moran presenting Kids: Preschool
                                                              • Elliot Jenkins
                                                              • Energy Survival wins Kids: Non-Scripted...
                                                              • Jakob Stegelmann & Kristine Vinderskov
                                                              • Ylva Hallen and her puppet
                                                              • The New York Childrens Chorus
                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner
                                                              • The Amazing World of Gumball
                                                              • Ask Lara
                                                              • The Jungle Bunch (France)
                                                              • Cloudbread (South Korea)
                                                              • El Jardín de Clarilú (Argentina)
                                                              • Lesekorpset (The Reading Band) (Norway)
                                                              • Octonauts (UK)
                                                              • Christmas Special: The Dreaming Orchestra's...
                                                              • KRO's Coming Out (The Netherlands)
                                                              • Uk Nominees - Newsround & Octonauts
                                                              • Truth Lies (Argentina)
                                                              • Energy Survival (Norway)
                                                              • In Real Life (Canada)
                                                              • Wittaya Subprayuth (Thailand)
                                                              • Julie and the Phantoms (Brazil)
                                                              • Junior High School Diaries.. (Japan)
                                                              • Stikk! (Leave Me Alone) (Norway)
                                                              • Fairy tales on TV "Gimbap" (South Korea)
                                                              • Lost Christmas (UK)
                                                              • The Star Talers (Die Sterntaler) (Germany)
                                                              • The strongest man in Holland (The Netherlands)
                                                              • Nominee Medal Ceremony
                                                              • Nominee Medal Ceremony
                                                              • Nominee Medal Ceremony
                                                              • Nominee Medal Ceremony
                                                              • Nominee Medal Ceremony
                                                              • Nominee Medal Ceremony



                                                              International Emmy® Awards Gala 2012 - November 19, 2012, New York
                                                              • 2012 International Emmy Founders Award recipient Ryan Murphy with Jessica Lange

                                                              • Norman Lear, Ryan Murphy & Alan Alda

                                                              • J.Y. Park presents the 2012 Directorate Award to Dr. Kim In-Kyu

                                                              • Special 40th Anniversary Founders Award Winners Norman Lear and Alan Alda

                                                              • Host Regis Philbin and wife Joy, on the red carpet

                                                              • Rachael Taylor presents TV Movie/Miniseries to Winner, Black Mirror

                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner

                                                              • Joko & Klass present Non-Scripted Entertainment

                                                              • Edith Gonzalez and Marcelo Serrado present Telenovela

                                                              • Cheyenne Jackson with Comedy Winners, The Invisible Woman

                                                              • Documentary Winners, Terry Pratchett: Choosing to Die

                                                              • Arts Programming Winners, Songs of War with Presenter, Prerna Wanvari

                                                              • Pat Mitchell presents Documentary

                                                              • Best Performance by an Actor Winner, Dario Grandinetti with presenters Kelly Rutherford and Matthew Settle

                                                              • 40th Anniversary Special Founders Award Recipient, Norman Lear

                                                              • Best Performance by an Actress Winner, Cristina Banegas

                                                              • Best Performance by an Actress Presenters, Bridget Moynahan and Donnie Wahlberg on the red carpet

                                                              • Gala Chair, Ricardo B. Salinas on stage with Academy President & CEO, Bruce Paisner and Academy Chairman, Fred Cohen

                                                              • Sonia Braga and Marcello Coltro on the red carpet

                                                              • Arts Programming Winners, Songs of War with Presenter, Prerna Wanvari

                                                              • The Amazing Race Australia, Non-Scripted Entertainment Winners

                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner with Norman Lear

                                                              • Drama Series Winners, Braquo season 2 with presenter Victor Garber

                                                              • Telenovala Winner, The Illusionist

                                                              • Ryan Murphy & Jessica Lange
                                                              • Norman Lear, Ryan Murphy & Alan Alda
                                                              • J.Y. Park and Dr. Kim In-Kyu
                                                              • Norman Lear and Alan Alda
                                                              • Host Regis Philbin
                                                              • Rachael Taylor presents TV Movie/Miniseries
                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner
                                                              • Joko & Klass
                                                              • Edith Gonzalez and Marcelo Serrado
                                                              • Cheyenne Jackson with Comedy Winners
                                                              • Documentary Winner
                                                              • Arts Programming Winner
                                                              • Pat Mitchell
                                                              • Best Performance by an Actor Winner
                                                              • Norman Lear
                                                              • Cristina Banegas
                                                              • Bridget Moynahan and Donnie Wahlberg
                                                              • Gala Chair, Ricardo B. Salinas
                                                              • Sonia Braga and Marcello Coltro
                                                              • Arts Programming Winners
                                                              • Non-Scripted Entertainment Winners
                                                              • Bruce Paisner and Norman Lear
                                                              • Victor Garber with Drama Series Winners
                                                              • Telenovala Winner, The Illusionist





                                                              International Emmy® Awards Gala 2011 - November 21, 2011, New York
                                                              • Lady Gaga

                                                              • 2011 Founders Award Recipient,
                                                                Nigel Lythgoe with Lady Gaga and Bruce Paisner

                                                              • 2011 Directorate Award Recipient Subhash Chandra with Richard Parsons & Archie Panjabi

                                                              • Telenovela Presenters, Danny Pino & Blanca Soto

                                                              • Academy President & CEO with Gala Chair Nadav Palti

                                                              • 2011 Winner - Arts Programming,
                                                                Gareth Malone Goes to Glyndebourne

                                                              • 2011 Winner - Children & Young People,
                                                                ¿Con Que Suenas? (What is your Dream?)

                                                              • 2011 Winner - Comedy,
                                                                Benidorm Bastards

                                                              • TV Movie/Mini-Series Presenter, Jessica Szohr

                                                              • 2011 Winner - Telenovela, Lacos de Sangue (Blood Ties)

                                                              • 2011 Winner - Documentary,
                                                                Life With Murder

                                                              • 2011 Winner - Non-Scripted Entertainment,
                                                                The World's Strictest Parents

                                                              • Non-Scripted Entertainment Presenter, Wendy Williams

                                                              • Red Carpet

                                                              • 2011 Winner - Drama Series,
                                                                Accused with presenters Jeff Hephner & Hannah Ware

                                                              • Bruce Paisner with Directorate Award Presenter, Archie Panjabi, and Directorate Award Recipient, Subhash Chandra

                                                              • 2011 Winner - Telenovela,
                                                                Lacos de Sangue (Blood Ties)

                                                              • Children & Young People Presenters, Jason Priestley, Goku, & Luffy

                                                              • Best Performance by an Actress Presenters, Amy Hargreaves & Rick Hoffman

                                                              • 2011 Winner - TV Movie/Mini-Series,
                                                                Millennium

                                                              • 39th International Emmy Awards

                                                              • Academy President & CEO, Bruce Paisner

                                                              • 2011 Founders Recipient Nigel Lythgoe on the Red Carpet

                                                              • 2011 Directorate Recipient, Subhash Chandra

                                                              • Telenovela Presenter, Blanca Soto

                                                              • Founders Award Recipient, Nigel Lythgoe with Presenter, Lady Gaga

                                                              • Founders Presenter, Lady Gaga with Academy President, Bruce Paisner, and Founders Recipient, Nigel Lythgoe

                                                              • Dan Rather presents the Documentary winner

                                                              • Ally Sheedy presents the Emmy for Best Actor

                                                              • Lady Gaga
                                                              • 2011 Founders Award
                                                              • 2011 Directorate Award
                                                              • Telenovela Presenters, Danny Pino & Blanca Soto
                                                              • Bruce Paisner & Nadav Palti
                                                              • 2011 Winner - Arts Programming
                                                              • 2011 Winner - Children & Young People
                                                              • 2011 Winner - Comedy
                                                              • TV Movie/Mini-Series Presenter, Jessica Szohr
                                                              • 2011 Winner - Telenovela
                                                              • 2011 Winner - Documentary
                                                              • 2011 Winner - Non-Scripted Entertainment
                                                              • Wendy Williams
                                                              • Red Carpet
                                                              • 2011 Winner - Drama Series
                                                              • Bruce Paisner, Archie Panjabi, Subhash Chandra
                                                              • 2011 Winner - Telenovela
                                                              • Jason Priestley, Goku, & Luffy
                                                              • Amy Hargreaves & Rick Hoffman
                                                              • 2011 Winner - TV Movie/Mini-Series
                                                              • 39th International Emmy Awards
                                                              • Bruce Paisner
                                                              • 2011 Founders Recipient Nigel Lythgoe
                                                              • 2011 Directorate Recipient, Subhash Chandra
                                                              • Telenovela Presenter, Blanca Soto
                                                              • Lady Gaga and Nigel Lythgoe
                                                              • Lady Gaga, Bruce Paisner, & Nigel Lythgoe
                                                              • Dan Rather
                                                              • Ally Sheedy
                                                               


                                                              International DIGITAL Emmy® Awards @miptv 2011 - April 4, 2011, Cannes
                                                              • Jon Chu, 2011 Pioneer Prize Winner on-stage with Presenter Tim Kring and LXD cast members Stephen 'tWitch' Boss & Luigi Rosado

                                                              • Bill Pullman, Anne de Kerckhove, John Barrowman, Laurine Garaude, Paul Zilk & Bruce Paisner.

                                                              • Bruce Paisner, Jon M. Chu & Paul Zilk

                                                              • Bassem Breish, Katia Saleh & the Shankaboot team. Winner Digital Program - Fiction. Batoota films / BBC World Service Trust, Lebanon.

                                                              • Christina Rogers & Tom Perlmutter, HIGHRISE: Out My Window. Winner, Digital Program - Non-Fiction. National Film Board of Canada, Canada.

                                                              • Jo Twist, Lucy Willis & the Battlefront II team. Winner, Digital Program - Children & Young People. Raw TV / Airlock for Channel 4, United Kingdom.

                                                              • Camelot: Graham King, Eva Green, Jamie Campbell Bower, Joseph Fiennes & Craig Cegielski.

                                                              • Natalie Lisinska on the red carpet.

                                                              • Shawn Doyle - Endgame.

                                                              • Bill Pullman & John Barrowman

                                                              • Richard Yearwood, Natalie Lisinska & Remy Girard - InSecurity

                                                              • Diana Hayden - Incredible Indian Bride

                                                              • Richard Yearwood, Natalie Lisinska, Remy Girard - InSecurity

                                                              • Steph Harris & Dan Jones - Embarasing Bodies: Live. Nominee, Digital Program - Non-Fiction. Maverick Television / Channel 4. United Kingdom.

                                                              • Eduardo Acquarone & Alvaro Pereira, Globo Amazonia: The Geolyphs. Nominee, Non-Fiction. TV Globo, Brazil.

                                                              • Ivan Steen-Johnsen, X Factor Beastar. Nominee, Non-Fiction. Fremantle / ITV2 Norway. Norway

                                                              • Birgitte Bruusgaard & Roger Gihlemoen. Paint Planet - Nominee, Children & Young People. Feelgood SFT / NRK. Norway.

                                                              • Thomas Robbins, David Small & the Reservoir Hill team. Nominee, Digital Program - Fiction. KHF Media / Television New Zealand / NZ on Air. New Zealand.

                                                              • Can Soysal & Cihangir Eronu, Tilki. Nominee, Digital Program - Children & Young People. Zorzanaat Production / TRT Cocuk. Turkey

                                                              • Bruno Felix, Collapsus: The Energy Risk Conspiracy. Nominee, Digital Program - Fiction. Submarine Channel / VPRO. The Netherlands.

                                                              • Tero Ojanpera & Tim Kring, The Conspiracy for Good. Nominee, Digital Program - Fiction. Nokia / TKE Imperative / The Company P. United Kingdom.

                                                              • Mauricio Mota & Alexandre Souza, Voices of Araguaia. Nominee, Fiction. TV Globo / Lunática Filmes / NEONET, Brazil

                                                              • Jon Chu, 2011 Pioneer Prize Winner, on-stage
                                                              • Academy President & CEO Bruce Paisner
                                                              • Bruce Paisner, Jon M. Chu & Paul Zilk
                                                              • Shankaboot, Winner of Digital Program - Fiction
                                                              • HIGHRISE: Out My Window, Winner of Non-Fiction
                                                              • Battlefront II - Winner, Children & Young People
                                                              • Camelot
                                                              • Natalie Lisinska on the red carpet.
                                                              • Shawn Doyle
                                                              • Bill Pullman & John Barrowman
                                                              • Richard Yearwood, Natalie Lisinska & Remy Girard
                                                              • Diana Hayden
                                                              • InSecurity
                                                              • Embarassing Bodies - Nominee, Non-Fiction
                                                              • Globo Amazonia:The Geolyphs - Nominee, Non-Fiction
                                                              • X Factor Beastar - Nominee, Non-Fiction
                                                              • Paint Planet - Nominee, Children & Young People
                                                              • Reservoir Hill, Nominees - Fiction
                                                              • Tilki - Nominee, Children & Young People
                                                              • Collapsus, Nominee, Digital Program - Fiction
                                                              • The Conspiracy for Good - Nominee, Fiction
                                                              • Voices of Araguaia - Nominee, Fiction



                                                              International Emmy® Awards Gala 2010 - November 22, 2010, New York

                                                              • Presenters Jimmy Fallon & Alec Baldwin with 2010 International Emmy Directorate Award recipient, Lorne Michaels

                                                              • Founders Award Recipient, Simon Cowell walking to stage

                                                              • Founders Recipient, Simon Cowell, Academy President & CEO, Bruce Paisner, & Presenter, Rupert Murdoch

                                                              • Directorate Presenter, Alec Baldwin backstage at The International Emmy Awards

                                                              • 2010 International Emmy Awards Host, Jason Priestley

                                                              • Telenovela Presenter, Alinne Moraes

                                                              • 2010 International Emmy Founders Award Recipient, Simon Cowell

                                                              • Drama Presenter, Elisabeth Moss

                                                              • Non-Scripted Entertainment Winner, CQC

                                                              • Phoenix Satellite Television Chairman, Mr. Liu Changle & Mrs. Liu

                                                              • Children & Young People Presenter, Melissa Joan Hart

                                                              • TV Movie-Mini-Series Presenter, Matthew Modine

                                                              • Arts Programming Winners, Carmen Harabagiu & Alexander Nanau

                                                              • Comedy Presenter, Seth Meyers

                                                              • Amauri Soares & Patricia Poeta, TV Globo

                                                              • 2010 International Emmy Directorate Award Recipient, Lorne Michaels

                                                              • The 38th International Emmy Awards

                                                              • Telenovela Presenter, Bruno Mazzeo

                                                              • Drama Series Nominee, Takeshi Shibata from Japan

                                                              • Telenovela Winners from Portugal, interviewed by MGM Latin America

                                                              • TV Movie/Mini-Series Presenter, Matthew Modine & Daughter, Ruby

                                                              • Best Performance by an Actor Nominee, Sid Lucero

                                                              • Children & Young People Presenter, Will Estes

                                                              • Non-Scripted Entertainment Presenter, Peter Facinelli

                                                              • Best Actress Nominee, Lerato Mvelase

                                                              • The 38th International Emmy Awards

                                                              • Telenovela Nominees, Michal Nashiv & Nadav Palti

                                                              • Best Actress Nominee, Lilia Cabral

                                                              • Drama Series Presenter, Elisabeth Moss

                                                              • Arts Programming Presenter, Christine Ebersole

                                                              • Directorate Award Recipient, Lorne Michaels with Jimmy Fallon & Alec Baldwin

                                                              • Best Actor Nominee, Leonardo Sbraglia & Wife, Guadalupe Marin

                                                              • 38th International Emmy Awards Pre-Show

                                                              • President & CEO, Bruce Paisner with Paula Kerger, Gala Chair & Fred Cohen, Academy Chairman

                                                              • Telenovela Presenters, Alinne Moraes & Bruno Mazzeo

                                                              • Presenter, Jimmy Fallon, Directorate Award Recipient, Lorne Michaels, and Presenter, Alec Baldwin

                                                              • Telenovela Winners, My Love, in the press room

                                                              • Founders Award Recipient, Rupert Murdoch & Presenter, Rupert Murdoch

                                                              • Best Actor Nominee, Sid Lucero

                                                              • Directorate Award Recipient, Lorne Michaels & Academy President, Bruce Paisner

                                                              • Presenter, Elisabeth Moss on the red carpet

                                                              • Founders Award Recipient, Simon Cowell on the red carpet

                                                              • Directorate Award Recipient, Lorne Michaels & Academy President, Bruce Paisner

                                                              • Jimmy Fallon, Lorne Michaels, & Alec Baldwin
                                                              • Founders Award Recipient, Simon Cowell
                                                              • Simon Cowell, Bruce Paisner, & Rupert Murdoch
                                                              • Directorate Presenter, Alec Baldwin
                                                              • Host, Jason Priestley
                                                              • Telenovela Presenter, Alinne Moraes
                                                              • Founders Award Recipient, Simon Cowell
                                                              • Drama Presenter, Elisabeth Moss
                                                              • Non-Scripted Entertainment Winner, CQC
                                                              • Mr. & Mrs. Liu Changle
                                                              • Presenter, Melissa Joan Hart
                                                              • TV Movie/Mini-Series Presenter, Matthew Modine
                                                              • Arts Programming Winners
                                                              • Presenter, Seth Meyers
                                                              • Amauri Soares & Patricia Poeta, TV Globo
                                                              • Directorate Award Recipient, Lorne Michaels
                                                              • The 38th International Emmy Awards
                                                              • Telenovela Presenter, Bruno Mazzeo
                                                              • Nominee, Takeshi Shibata
                                                              • Telenovela Winners from Portugal
                                                              • Presenter, Matthew Modine
                                                              • Nominee, Sid Lucero
                                                              • Presenter, Will Estes
                                                              • Presenter, Peter Facinelli
                                                              • Nominee, Lerato Mvelase
                                                              • The 38th International Emmy Awards
                                                              • Nominees, Michal Nashiv & Nadav Palti
                                                              • Nominee, Lilia Cabral
                                                              • Presenter, Elisabeth Moss
                                                              • Presenter, Christine Ebersole
                                                              • Lorne Michaels, Jimmy Fallon & Alec Baldwin
                                                              • Nominee, Leonardo Sbraglia
                                                              • Pre-Show
                                                              • President & CEO, Bruce Paisner
                                                              • Presenters, Alinne Moraes & Bruno Mazzeo
                                                              • Jimmy Fallon, Lorne Michaels, Alec Baldwin
                                                              • Telenovela Winners in the press room
                                                              • Simon Cowell & Rupert Murdoch
                                                              • Nominee, Sid Lucero
                                                              • Lorne Michaels & Bruce Paisner
                                                              • Presenter, Elisabeth Moss
                                                              • Founders Award Recipient, Simon Cowell
                                                              • Lorne Michaels & Bruce Paisner


                                                              International Emmy® Founders & Directorate Awards RECIPIENTS 2005 - PRESENT



                                                                  Photographs from the International Emmy® Awards Gala may be licensed from PSG Wire. Contact +1.646.325.3221
                                                                  Copyright © 2016 International Academy of Television Arts & Sciences. All rights reserved.