Nominees

48th International Emmy® Awards

Nominees Announced: September 24, 2020;  Winners will be announced: November 23, 2020 at the 48th International Emmy® Awards

Arts Programming

  • Jake and Charice

    2020

    NHK / Documentary Japan / NHK Enterprises / ABS-CBN

    Japan

  • Refavela 40

    2020

    HBO Brasil / Conspiração / Gege

    Brazil

  • Vertige de la Chute (Ressaca)

    2020

    Babel Doc / France Televisions / Cafeína Produções

    France

  • Why do we Dance?

    2020

    Sky Italia S.r.l./ Magnolia S.p.A.

    United Kingdom

Best Performance by an Actress

  • Emma Bading in Play

    2020

    Sappralot Productions / Tellux Next / BR / ARD Degeto

    Germany

  • Andrea Beltrão in Hebe

    2020

    Globo

    Brazil

  • Glenda Jackson in Elizabeth is Missing

    2020

    STV Productions

    United Kingdom

  • Yeo Yann Yann in Invisible Stories

    2020

    HBO / WarnerMedia / Birdmandog

    Singapore

Best Performance by an Actor

  • Arjun Mathur in Made in Heaven

    2020

    Excel Media & Entertainment LLP / Tiger Baby / Amazon Studios

    Indiav

  • Billy Barratt in Responsible Child

    2020

    Kudos / 72 films / BBC Two

    United Kingdom

  • Guido Caprino in 1994

    2020

    Sky / Wildside / Beta Film

    Italy

  • Raphael Logam in Impuros (Impure) – Season 2

    2020

    The Walt Disney Company / Barry Company

    Brazil

Comedy

  • Back to Life

    2020

    SHOWTIME Presents / Two Brothers Pictures Ltd.

    United Kingdom

  • Fifty

    2020

    YES TV / Endemol Shine Israel

    Israel

  • Four More Shots Please

    2020

    Pritish Nandy Communications Limited / Amazon Studios

    India

  • Ninguém tá Olhando (Nobody’s Looking)

    2020

    No Producer

    Gullane / Netflix

Documentary

  • El Testigo (The Witness)

    2020

    Caracol Televisión / Horne Productions / Pacha films / Ronachan Films

    Colombia

  • For Sama

    2020

    Channel 4 News / ITN Productions / Channel 4 / PBS Frontline

    United Kingdom

  • Granni-E-minem

    2020

    Korean Broadcasting System

    South Korea

  • Terug naar Rwanda (Back to Rwanda)

    2020

    De Chinezen Nv / VRT Canvas

    Belgium

Drama Series

  • Charité 2

    2020

    UFA FICTION GmbH / Mia Film

    Germany

  • Criminal: UK

    2020

    Idiotlamp Productions / Netflix

    United Kingdom

  • Delhi Crime

    2020

    Golden Karavan / SK Global Entertainment / Netflix

    India

  • El Jardín de Bronce (The Bronze Garden) – Season 2

    2020

    HBO Latin America Originals / Pol-ka

    Argentina

Non-English Language US Primetime Program

  • 20th Annual Latin GRAMMY® Awards

    2020

    Univision / The Latin Recording Academy

    USA

  • La Reina del Sur – Season 2

    2020

    Telemundo Global Studios / Netflix / AG Studios Colombia / Diagonal TV / Argos / JK Films

    USA

  • No Te Puedes Esconder

    2020

    Telemundo Global Studios / Netflix

    USA

  • Preso No.1

    2020

    Telemundo Global Studios / Keshet International

    USA

Non-Scripted Entertainment

  • Canta Comigo

    2020

    RecordTV / Endemol Shine Brasil

    Brazil

  • Folkeopplysningen – Make Lillestrøm Great Again [The People´s Enlightenment – Make Lillestrøm Great Again]

    2020

    Teddy TV / NRK

    Norway

  • MasterChef Thailand – Season 3

    2020

    Heliconia H Group Company Limited

    Thailand

  • Old People’s Home for 4 Year Olds

    2020

    Endemol Shine Australia

    Australia

Short-Form Series

  • Content

    2020

    Ludo Studio

    Australia

  • #martyisdead

    2020

    Bionaut / MALL.TV / cz.nic

    Czech Republic

  • Mil Manos por Argentina (One Thousand Hands for Argentina)

    2020

    Storylab Argentina / Atomic Lab / Flow

    Argentina

  • People Like Us – Season 2

    2020

    Action for AIDS Singapore / Cheo Pictures / Pilgrim Pictures

    Singapore

Telenovela

  • Chen Xi Yuan [Love And Destiny]

    2020

    Zhejiang Huace Film & TV Co.,Ltd. / Croton Cultural Media Co., Ltd. / Gcoo Entertainment Co. Ltd. / Beijing IQIYI Science & Technology Co., Ltd.

    PR Chiina

  • Na Corda Bamba (On Thin Ice)

    2020

    Plural Entertainment Portugal

    Portugal

  • Órfãos Da Terra [Orphans of a Nation]

    2020

    Globo

    Brazil

  • Pequeña Victoria (Victoria Small)

    2020

    ViacomCBS International Studios / Oficina Burman (A Company of The Media Pro Studio)

    Argentina

TV Movie/Mini-Series

  • L’Effondrement (The Collapse)

    2020

    Et Bim / Studio+ / Canal+ / Synchrone Media

    France

  • Elis – Viver É Melhor Que Sonhar

    2020

    Globo / Globo Filmes / Bravura Cinematográfica / Academia de Filmes

    Brazil

  • The Festival of the Little Gods

    2020

    TBC / TBS Sparkle

    Japan

  • Responsible Child

    2020

    Kudos / 72 films / BBC Two

    United Kingdom


9th International Emmy® Kids Awards @ Mip

2020 Nominees Announced: September 10, 2020;  2020 Winners to be announced: October 14, 2020

Kids: Animation

  • Ico Bit Zip

    2020

    National Geographic / Copa Studio

    Brazil

  • Moominvalley

    2020

    Gutsy Animations

    Finland

  • Oddbods – Season 3

    2020

    One Animation Pte Ltd

    Singapore

  • The Tiger Who Came to Tea

    2020

    - Winner -

    Lupus Films / Tiger Tea Productions / HarperCollins Children's Books / Universal Pictures / Channel 4

    United Kingdom

Kids: Factual & Entertainment

  • Finding My Family: Holocaust – A Newsround Special

    2020

    - Winner -

    BBC Children's In-House Productions / CBBC

    United Kingdom

  • My Notebooks – Seven Years of Tiny Great Adventures

    2020

    NHK / NHK Educational Corporation

    Japan

  • Opa Popa Dupa

    2020

    Nat Geo Kids / Estudios Teleméxico

    Mexico

  • Världens Hemskaste Sjukdomar (World’s Worst Diseases)

    2020

    Sveriges Television / Delta Studios

    Sweden

Kids: Live-Action

  • Dropje (Doopie)

    2020

    Submarine / NTR / Walking the Dog / Ketnet / Teidees / RTVE

    Netherlands

  • Extraordinary You

    2020

    MBC / Raemong Raein

    South Korea

  • Hardball

    2020

    - Winner -

    Northern Pictures / Australian Broadcasting Corporation / Australian Children’s Television Foundation / Screen Australia / Create NSW

    Australia

  • Juacas – Season 2

    2020

    The Walt Disney Company Latin America / Cinefilm

    Brazil

Kids: Animation

  • Grizzy et les Lemmings – Season 2 (Grizzy and the Lemmings)

    2019

    Hari Productions

    France

  • Irmão do Jorel – Season 3 (Jorel’s Brother)

    2019

    Copa Studio / Cartoon Network

    Brazil

  • Lamput – Season 2

    2019

    Cartoon Network / Vaibhav Studios

    India

  • Zog

    2019

    - Winner -

    Magic Light Pictures

    United Kingdom

Kids: Digital

Kids: Factual

  • My Life: Hike to Happiness

    2019

    Nine Lives Media

    United Kingdom

  • Nosso Sangue, Nosso Corpo

    2019

    - Winner -

    Fox Lab Brazil / Your Mama

    Brazil

  • Ultras Like-Eksperiment (The Ultra Like Experiment)

    2019

    STV Productions / DR

    Denmark

  • BBC What’s New?

    2019

    BBC World Service

    Nigeria

Kids: Non-Scripted Entertainment

  • Hua Na Ha Kuob (The Baby Boss)

    2019

    Thai Broadcasting Company Limited / Workpoint Entertainment Public Company Limited

    Thailand

  • Lego Masters – Season 2

    2019

    Tuesday’s Child Television

    United Kingdom

  • Nachtraven (Nighthawks)

    2019

    - Winner -

    De Mensen / Ketnet (VRT)

    Belgium

  • The Voice Kids – Season 3

    2019

    Globo / Talpa Content

    Brazil

Kids: Preschool

  • Animanimals

    2019

    Studio Filmbilder / KiKA – Der Kinderkanal (ARD/ZDF) / SWR

    Germany

  • Bluey

    2019

    - Winner -

    Ludo Studios / ABC Australia / BBC Studios / Screen Australia / Screen Queensland

    Australia

  • Petit

    2019

    Pakapaka / Pájaro / Señal Colombia / Nonstop

    Chile

  • SuperWings Mission Teams – Season 3

    2019

    FunnyFlux / Alpha / EBS

    China

Kids: Series

  • De Regels van Floor (Floor Rules)

    2019

    - Winner -

    NL Film & TV / VPRO

    Netherlands

  • Guru Paarvai 4

    2019

    Blue River Pictures

    Singapore

  • Jamie Johnson – Season 3

    2019

    Short Form Film Company

    United Kingdom

  • Malhação: Vidas Brasileiras (Young Hearts)

    2019

    Globo

    Brazil

Kids: TV Movie/Mini-Series

  • Der Krieg und ich (Kids of Courage)

    2019

    SWR / LOOKSfilm / Toto Studio / BBC Alba / MG Alba / CT / EC 1 Łódź / CeTa / Momakin / Toute I’histoire / SRF / MDM / Media / Łódź Creates

    Germany

  • Jacqueline Wilson’s Katy

    2019

    - Winner -

    BBC Children’s In-House Productions / CBBC

    United Kingdom

  • Joe All Alone

    2019

    Zodiak Kids Studio / CBBC

    United Kingdom

  • Just Dance

    2019

    Korean Broadcasting System

    South Korea


2019 International Emmy® News Awards

Nominees Announced: August 18, 2020;  Winners Announced: September 21, 2020 at the National Academy of Television Arts & Sciences' News & Documentary Emmy® Awards

Current Affairs

  • BBC Africa Eye: Sex for Grades

    2020

    BBC Africa Eye

    Nigeria

  • Swedbank och Penningtvätten: Dirty Banking (The Story of Swedbank and the World’s Largest Money Laundering Scandal)

    2020

    Mission Investigate / Sveriges Television (SVT)

    Sweden

  • GloboNews Documentário: Allies (GloboNews Documentaries)

    2020

    GloboNews / Globo TV

    Brazil

  • Undercover: Inside China’s Digital Gulag

    2020

    - Winner -

    Hardcash Productions / ITV

    United Kingdom

News

  • Channel 4 News: Hong Kong – A Year of Living Dangerously

    2020

    - Winner -

    ITN

    United Kingdom

  • RJ2: Ghost Staff

    2020

    TV Globo

    Brazil

  • Russian Jet Crash-Landing in Moscow: Timeline and Survivors

    2020

    RT International

    Russia

  • The Battle for Burkina Faso

    2020

    Al Jazeera English

    Qatar